Terug
Arbeidsmarkt Leestijd 4 minuten

Zij-instromers uit het onderwijs of de overheid? Houd rekening met het ABP-pensioen

De overstap van docent naar de zorg leek voor Ingrid een logische volgende stap in haar carrière. Totdat bleek dat zij hierdoor mogelijk tienduizenden euro's aan pensioencompensatie misliep. Haar verhaal kreeg begin dit jaar aandacht in Radar en zette een probleem op de kaart waar veel werkgevers zich nog niet bewust van zijn: medewerkers die overstappen van een werkgever die is aangesloten bij ABP naar een werkgever buiten ABP kunnen onbedoeld pensioencompensatie mislopen.

Twijfel je of een medewerker gevolgen ondervindt van de nieuwe ABP-regeling? Laat de situatie beoordelen door onze adviseurs. We denken graag mee over de impact en mogelijke oplossingen voor jouw organisatie.

De zorgsector verwelkomt steeds meer professionals uit het onderwijs, de overheid en andere publieke organisaties. Deze zij-instromers brengen waardevolle kennis en ervaring mee en leveren een belangrijke bijdrage aan het opvangen van personeelstekorten. Toch kan een overstap naar een zorgorganisatie onverwachte gevolgen hebben voor hun pensioen. Voor HR-professionals en werkgevers in zorg en welzijn is het belangrijk om hiervan op de hoogte te zijn. Niet om een overstap te ontmoedigen, maar om medewerkers goed te kunnen informeren en begeleiden.

Nieuwe pensioen regels 

Nederland stapt de komende jaren over op een nieuw pensioenstelsel. Daarbij verandert ook de manier waarop pensioen wordt opgebouwd. Waar de pensioenpremie nu vaak stijgt met de leeftijd, geldt straks een leeftijdsonafhankelijke premie. Om medewerkers die hierdoor nadeel kunnen ondervinden tegemoet te komen, hebben pensioenfondsen compensatieregelingen opgesteld. Vooral medewerkers tussen ongeveer 40 en 55 jaar kunnen hiervoor in aanmerking komen.

Voor deelnemers van ABP geldt daarbij een belangrijke voorwaarde: zij moeten op 31 december 2026 nog pensioen opbouwen bij ABP om (afhankelijk van hun persoonlijke situatie) recht te hebben op deze compensatie. Wie vóór die datum overstapt naar een werkgever die niet bij ABP is aangesloten, kan (een deel van) deze compensatie mislopen. In sommige gevallen gaat het om aanzienlijke bedragen.

Waarom is dit relevant voor zorgorganisaties?

Veel zorg- en welzijnsorganisaties zijn aangesloten bij Pensioenfonds Zorg en Welzijn (PFZW), terwijl medewerkers uit het onderwijs en de overheid meestal pensioen opbouwen bij ABP. Zodra zij overstappen naar een zorgorganisatie, stopt hun pensioenopbouw bij ABP. Waar kandidaten voorheen vooral keken naar salaris, arbeidsvoorwaarden en ontwikkelmogelijkheden, speelt nu ook de mogelijke impact op hun pensioen een rol.

Dat betekent niet dat een overstap ongunstig is of uitgesteld moet worden. Wel is het belangrijk dat zowel werkgever als medewerker zich bewust is van de mogelijke gevolgen.

Vragen over medewerkers met een ABP-pensioen?

Onze specialisten denken graag met je mee over de mogelijke gevolgen en oplossingen voor jouw organisatie.

Ook huidige medewerkers kunnen vragen hebben

Dit onderwerp speelt niet alleen bij nieuwe sollicitanten. Ook medewerkers die de afgelopen jaren vanuit het onderwijs, de overheid of een andere ABP-sector zijn ingestroomd, kunnen vragen hebben over hun pensioen. Door de recente media-aandacht verdiepen steeds meer medewerkers zich in hun pensioen. De kans is groot dat HR hierover vragen krijgt. Door je hier nu al in te verdiepen, kun je medewerkers beter informeren en voorkom je verrassingen achteraf.

Goed werkgeverschap vraagt om tijdige aandacht

Pensioen is tijdens een sollicitatie- of arbeidsvoorwaardengesprek vaak geen onderwerp van gesprek. Toch is het juist nu verstandig om er aandacht aan te besteden.

Je hoeft als werkgever geen pensioenadviseur te zijn. Wel kun je medewerkers wijzen op de mogelijke gevolgen van een overstap en hen adviseren om hun persoonlijke situatie te laten beoordelen. Zo laat je zien dat je verder kijkt dan alleen het invullen van een vacature en investeert in de duurzame inzetbaarheid en financiële toekomst van medewerkers.

Wat kun je als HR doen?

Met een paar eenvoudige stappen kun je medewerkers al goed ondersteunen:

  • Breng in kaart welke medewerkers afkomstig zijn uit het onderwijs, de overheid of een andere ABP-sector.
  • Vraag nieuwe sollicitanten of zij momenteel pensioen opbouwen bij ABP.
  • Informeer medewerkers over de mogelijke gevolgen van een overstap vóór 31 december 2026.
  • Adviseer hen om hun persoonlijke pensioensituatie tijdig te laten beoordelen.
  • Onderzoek welke mogelijkheden er zijn om eventuele pensioennadelen te voorkomen.

Een mogelijke oplossing: tijdelijk pensioen blijven opbouwen bij ABP

De pensioenkwestie hoeft een overstap naar de zorg niet in de weg te staan. Voor medewerkers die vóór 31 december 2026 willen overstappen of sinds 1 januari 2025 vanuit een ABP-werkgever zijn overgestapt naar de zorg, kan een payrollconstructie uitkomst bieden. 

Daarbij gaat de medewerker al aan de slag binnen de zorgorganisatie, terwijl het payrollbureau tijdelijk juridisch werkgever blijft. Hierdoor kan de medewerker (afhankelijk van de persoonlijke situatie) pensioen blijven opbouwen bij ABP tot en met 31 december 2026. Omdat iedere situatie anders is, is het belangrijk om tijdig te beoordelen welke oplossing passend is.

Wij ondersteunen organisaties regelmatig bij dit soort vraagstukken. Samen bekijken we welke mogelijkheden er zijn en welke oplossing het beste aansluit bij de situatie van de medewerker.

Meer weten?

Heb je medewerkers die afkomstig zijn uit het onderwijs, de overheid of een andere ABP-sector? Of verwacht je de komende periode nieuwe instroom vanuit deze sectoren?

Dan is het verstandig om tijdig inzicht te krijgen in de mogelijke gevolgen van de nieuwe pensioenregels. Wij denken graag mee over de mogelijkheden en helpen je bij het maken van een passende afweging. Neem contact met ons op of lees hier meer over onze payrolldienstverlening.

 

Dit vind je misschien ook interessant

Arbeidsmarkt

Wat betekent de verkiezingsuitslag van oktober 2025 voor HR in het onderwijs?

De verkiezingen van oktober 2025 laten een sterk verdeeld politiek landschap zien. Terwijl de informateur gesprekken voert om een nieuwe coalitie te vormen, lijkt de kans klein dat er voor kerst een nieuw kabinet staat. Dat betekent dat onderwijsorganisaties voorlopig moeten werken in een politieke…

Arbeidsmarkt

Hoe behoud je als gemeente flexibiliteit?

De opvang van vluchtelingen, een piek in paspoortaanvragen, verkiezingen, seizoensdrukte bij zwembaden of onverwachte uitval. Gemeenten hebben flexibiliteit nodig om publieke dienstverlening op niveau te houden. In de huidige cao-afspraken is vastgelegd dat payroll binnen gemeenten per 1 januari…

Naar alle artikelen

Wil jij niks missen over de laatste ontwikkelingen van de arbeidsmarkt? 

Meld je dan nu aan voor de maandelijkse Driessen nieuwsbrief.

Aanmelden